Çocuk gelişiminde dikkat edilmesi gerekenler
Bir çocuğun gelişimini çeşitli faktörler etkiler. Peki bu faktörler nelerdir? Çocuğun gelişimi için yapmamız gereken davranışlar ve uygulamalar nelerdir?

Çocuk gelişiminde ailenin rolü

 Öncelikle bir çocuğun psikolojik ve ruhsal gelişimini ele alalım. Çocuk gelişim büyüme çağında olduğu için duyuları açıktır ve çevresinde olan bitenle daha çok ilgilidir. Bulunduğu ortam genellikle aile ve arkadaş ortamıdır ama en çok  dikkat ettiği anne ve babasıdır. Bu konuda anne baba çocuğunun psikolojisini ve ahlakını bozacak kelimeler kullanmamalı ve olumsuz davranışlarda bulunmamalı ve çocuğun arkadaş çevresine de dikkat etmelidir. Aynı şekilde okul ortamında da öğretmenleriyle sürekli iletişimde olmalıdır.

 Çocuğun gelişiminde anne babanın rolü çok büyüktür. Çünkü çocuk anne babayı rol model olarak seçer. Mesela kız çocuğu yanında makyaj yapıp süslenen anneyi rol model olarak seçer ve genellikle annenin evde olmadığı günlerde aynı şekilde makyaj yapıp süslenerek anneyi taklit eder. Erkek çocuğu babayı rol model olarak seçer ve babasının yaptıklarını genellikle evde yokken taklit eder. Çocuğun sosyal, duygusal ve fiziksel gelişimi için anne babaya büyük rol düşüyor. Anne ve baba  fiziksel gelişim için  çocuğunuzu ilgi duyduğu bir spora yönlendirebilir. Fiziksel gelişimde spor ve sağlıklı beslenme önemlidir. Çocuğunuzun dengeli ve sağlıklı besinlerden oluşan öğünlerle günü tamamlamasını sağlayın. Gelişimi için ise puzzle, resim yapma, oyun hamuru gibi oyunlar oynayabilir. Duygusal ve sosyal gelişimde anne ve baba ile birlikte zaman geçiren  çocuğun benlik algısını güçleniyor, anne-baba ile güvenli ve sağlıklı  bir bağ kurması sağlanıyor. Öyleyse; çalışıyor bile olsanız akşam olunca akıllı telefonlar yerine tüm ilgi verilmeli çocuklara verilmeli.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)