Başımızı göğe kaldırdığımızda birçok farklı türün gökyüzünde özgürce salınışını izliyoruz. Peki kuşları ne kadar tanıyoruz?

1.

Baykuşlar rakun ve tavşan gibi kendinden büyük hayvanlar avladığında onu parçalara ayırarak yer. Ancak örneğin fareleri ise bütün halde yutarlar. Ardından kemik ve tüy gibi hazmedemeyecekleri kısımları kusarlar.

2.

Ötücü bir kuş türü olan kardinallerin tuhaf bir huyu vardır. Tüylerini canlı veya ezilmiş karıncalarla kaplar, üstlerinde karıncaların gezmesine izin verirler. Bilim insanları bunun nedenini henüz çözemedi ama bir teori şu: Karıncaların bulaştırdığı formik asit sayesinde kuşlar bit ve diğer parazitlerden korunuyor.

3.

Ortalama bir sinek kuşu 4 gram ağırlığındadır. En küçük sinek kuşları bir bozuk paradan bile daha hafiftir. “Dev” denilen en büyük sinek kuşları bile, sadece 24 gramdır.

4.

Bassian türü ardıçkuşları, av olarak gözüne kestirdikleri solucanları yapraktan ayırmak için onların üstüne doğru şiddetle yellenir.

5.

Esnemenin insanlarda, köpeklerde, şempanzelerde ve kobaylarda bulaşıcı olduğu kanıtlanmıştı. Bu durumun kanıtlandığı tek kuş türü ise muhabbet kuşları… Bir muhabbet kuşu esnediğinde, genelde kısa süre sonra yanındaki de esniyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)