Gözlerimiz Hakkında 7 İlginç Bilgi
Sahip olduğumuz en önemli ve olağanüstü organlardan biri şüphesiz ki gözlerimizdir. Biz gözlerimizi sadece görmek için kullanıyoruz fakat bakın ne gibi ilginç bilgilere de mevcut.

1.

Eğer gözün maviyse bu şu anlama gelir. Sen ve dünyadaki diğer insanların aynı atadan geldiği iddia ediliyor.  Bu da şu anlama geliyor; yaklaşık 10.000 yıl önce yaşamış olan ilk insanın da gözleri maviydi.  Daha sonra ise kahverengi gözler ortaya çıkıyor.

2.

Her bir göz ışığa duyarlı 107 milyon hücreye sahiptir. Yedi milyon koni renkleri görmenizde ve yüz milyon siyah ve beyaz çubuğu ayır etmemizde yardımcı olur.  Yani görme yeteneğimizin yüzde onu bu işlevi görüyor.

3.

Eğer gözlük kullanıyorsan bu senin aslında her şeyi ters görüyor etkisi yaşamana sebep oluyor fakat beynin bu etkiyi değiştirip düz bir şekilde görmeni sağlıyor.  Hatta bir şeye gerçekten tersten bakıyor olsanı bile beynin bir süre sonra buna adapte olacak ve senin düz görmeni sağlayacaktır.

4.

Ortalama dakikada 17 defa, saatte 14,280, günde ise 5,2 milyon defa gözlerimizi kırpıyoruz. Kitap okurken, biriyle konuşurken veya şarkı söylerken göz kırpma sayımız daha da artıyor.

5.

Göz objektifi var olan bütün kameralardan daha hızlıdır. Bir noktaya odaklanmış ufak bir çocuğun objektifinde bu hızı daha açık bir şekilde yaşarız.  Bir odanın içinde durun ve birçok farklı notaya bak. Daha sonra aynısını her hangi bir kamera ile yapın aradaki zaman farkını açıkça göreceksin. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)